top of page
Search

Kaj pomeni ročno narejeno?

Updated: Jan 26


Ali verjamete, da vsak Lifis izdelek oddaja energijo? Seveda jo, saj jo v procesu priprave tudi prejme. Pogosto sem že štela kolikokrat vsak sadež primem v roke v celotnem postopku priprave in za jagode je to minimalno 7, če ne 10 dotikov. Najprej jih operem, potem osušim, nato odrežem zelenje, za tem narežem na rezine, nadalje položim na pladnje, po končanem procesu poberem iz pladnjev in nazadnje se rezinic dotaknem, ko jih pakiram v vrečke ali kozarce. Zakaj se mi zdi, to tako pomembno omeniti. Malce zato, da izpostavim butičnost same priprave Liofiliziranih rezinic, predvsem pa zato, ker roke snovem, ki se jih dotikamo oddajajo energijo. Moja Lifis delavnica je moj prostor za odklop, za preizkušanje svežih idej in za sprostitev od ostalih obveznosti. Tja grem takrat, ko se tako tudi počutim. Sadja se veselim in vedno znova uživam, ko se ga lotim. Zdi se mi, da pod prsti nastajajo izdelki, ki bodo kupcem prinesli dober okus, lep izgled in seveda tudi delček moje energije. Že misel na izdelek spodbudi začetek pretakanja pozitivne energije, ki jo skupaj z izdelkom prejmete kupci.


Nedavno sem se na predlog sodelavke lotila prebiranja odlične knjige avtorice Marie Kondo – Umetnost pospravljanja. Takoj vam razkrijem kje je v tej zadevi stičišče med knjigo in Lifis izdelki. Še prej pa naj omenim, da me je že vabilo k branju knjige prevzelo, samo branje pa prepričalo, da začnem delovati in razmišljati malce drugače. Pri metodi pospravljanja, ki jo avtorica opisuje, se najprej zgodi proces metanja stran, ki zajema pregled vseh izdelkov v določeni kategoriji (na primer vseh knjig). Najprej se torej odločamo katero knjigo bomo vrgli stran in katero bomo obdržali. To odločitev sprejmemo tako, da vsako knjigo primemo v roke in se vprašamo kaj začutimo ob njej. Če nas vzradosti, potem jo obdržimo. Če se to ne zgodi, pa se od nje poslovimo in se ji zahvalimo, saj je že opravila svoj namen, ki ga je imela za nas. Ko sem dojela to teorijo, sem uzrla pomembnost dotikov, ki jih v procesu priprave Lifis izdelkov le tem namenjam in dejansko kako močna je energija, ki se čez roke vanje pretoči. Ko so kozarčki napolnjeni, vsakega opremim še z dvema ali tremi nalepkami. Ena nalepka je na dnu in to je deklaracija. Preden jo zalepim, nanjo ročno zapišem nujne podatke o poreklu in roku trajanja. Potem jo odstranim s traku in nežno pritisnem na dno kozarčka. Naslednja nalepka je dekorativni krogec na katerem piše ime izdelka z lističem na strani. To nalepko pritisnem na pokrovček in potem nežno pobožam listič, da se elegantno nalepi čez rob pokrovčka. Ko to delo dokončam, pogledam kozarček in se vzradostim, ko vidim kako je krasen.


Mislim, da industrija masovne proizvodnje in tekočega traku nikoli ne bo mogla nadomestiti teh izdelkov, ki so narejeni ročno. Tistih izdelkov se nihče prav zares ne dotakne, zato čeznje ne steče dobra energija. Proces ročno narejenih izdelkov se nadaljuje po tem, ko so ti spakirani in opremljeni z nalepkami še naprej, saj jih je treba zložiti v transportno embalažo, opremiti z naslovno nalepko za Pošto in ročno odnesti tja. Šele takrat, ko so paketi oddani v koke naslednje »službe« v tej verigi, zapustijo mojo odgovornost in energijski tok. Čisto na koncu jih še enkrat pospremim z mislijo na to, da bi prejemnik v izdelkih užival in doživel vse kar je bilo namenjeno tistemu kozarčku ali vrečki.


V neki točki »ročne proizvodnje« dosežemo maksimalne kapacitete, ki jih lahko procesu ponudi en človek. Prav gotovo pa ne bomo izčrpali kapacitet pretoka energije, ki jo bomo lahko namenili ročno izdelanim izdelkom, če bomo le to vedno delali s srcem, predanostjo in ljubeznijo.




 
 
 

Comments


bottom of page